Chrípka je choroba, ktorú dokážete vyliečiť aj doma.

Chrípka je choroba, ktorú dokážete vyliečiť aj doma.

Bolia vás z ničoho nič kĺby, cítite sa unavený a krúti sa vám hlava? Ak kalendár ukazuje dátum od októbra do apríla, pravdepodobne sa pridáte do chrípkových štatistík. Chrípku dokážete vyliečiť aj doma ale viete kedy máte vyhľadať lekára?

Práve zimné mesiace sú totiž pre vírusové ochorenie tou najlepšou živnou pôdou. Chrípka, ktorá je v tomto období najčastejším útočníkom, vám môže teplotu vyhnať z bežných 37 stupňov až na 39 či dokonca 40 stupňov Celzia.

Sprievodnými javmi choroby sú aj bolesti hlavy, svalov a kĺbov, kašel, škriabanie v hrdle, no priebeh vám môže znepríjemniť aj nádcha a sopeľ. Aj keď vám mnohé z týchto príznakov na krátku dobu výrazne skomplikujú život, chrípku si napriek tomu nemusíte všimnúť okamžite.

Prvé znaky choroby sa totiž neobjavia hneď po infekcii, ale väčšinou prídu o jeden až tri dni neskôr. Príznaky chrípky sa sprvu stupňujú a ich prvý ústup a oslabenie môžete očakávať približne po troch až piatich dňoch.

Úplne uzdravenie ale vyžaduje viac času. Aj keď už v doliečovacej fáze nemusíte ležať doma, niektorí pacienti sa úplného uzdravenia dočkajú až po štyroch týždňoch.

Obyčajnú chrípku a prechladnutie človek dokáže zvládnuť aj sám vďaka kombinácii vhodne vybraných voľne predajných liekov. Dávajte si však pozor na komplikácie. Ak cítite, že sa vám ku chrípke pridali aj ďalšie problémy, napríklad zápal priedušiek či dýchacích ciest, s návštevou lekára nečakajte.

Odborníkovu pomoc treba vyhľadať najmä v prípade, že teplota nad 39 stupňov Celzia pretrváva dlhšie ako jeden deň. K lekárovi by ste mali zájsť aj v prípade, že sa váš zdravotný stav napriek oddychu a liečbe nezlepšuje ani po troch dňoch.

V období choroby, spojenej s horúčkou, kašľom a bolesťami svalov sa určite vyhýbajte namáhavej fyzickej aktivite či cvičeniu. Mohlo by vám zvýšiť teplotu a spôsobiť, že priebeh choroby bude omnoho vážnejší. Oddych vám v tomto prípade prinesie viac úžitku ako samotný tréning.

 

PharmDr. Paula Kubovičová

farmaceut

online Lekáreň Tri veže