Ako bojovať so zimnou melanchóliou?

Ako bojovať so zimnou melanchóliou?

Dlhé zimné večery a krátke dni sa prejavujú na našej nálade. S predlžujúcimi dňami a príchodom jari sme na tom lepšie. Tá je však momentálne ešte v nedohľadne. Poradíme vám ako sa optimisticky naladiť, kým opäť začne svitať na svetlejšie časy. Ako teda účinne bojovať so zimnou melanchóliou?

Na severnej pologuli sú z pohľadu „zlej nálady“ najrizikovejšími mesiacmi december, január a február. Práve vtedy je dĺžka a intenzita slnečného žiarenia na minime. Negatívne pôsobenie dlhších večerov a nedostatku svetla na ľudskú psychiku sa dá vykompenzovať rôznymi spôsobmi. 

Svetelný kúpeľ
Jednou z možností je používať kvalitné a dostatočné umelé osvetlenie nielen v práci, ale aj doma. Svetelná terapia je uznávaná metóda, ktorá sa pri kolísaní nálad v dôsledku striedania ročných období mimoriadne osvedčila. Skúste lampy s denným svetlom. Na pozdvihnutie nálady sa odborníci odporúčajú pravidelné osvetlenie o sile 10 tisíc luxov zo vzdialenosti približne 50 až 60 cm od tela v trvaní 30 až 60 minút.

Všetko, čo máte radi
Dlhé večery si môžete spríjemniť obľúbenými aktivitami, ktoré vám prinášajú radosť. Pustiť sa do nich bude možno náročnejšie ako inokedy, pretože tma človeka prirodzene utlmuje a nabáda k odpočinku.
Nedajte sa odradiť. Šport, ale aj bežná prechádzka vám zaručene zdvihnú náladu. Alebo zdvihnite telefón a pozvite k sebe svojich priateľov. Dobrá spoločnosť kamarátov vás rozptýli a podporí pozitívne myslenie.
Dlhé zimné večery sú skvelou príležitosťou aj na aktivity, ktoré v lete možno lákajú menej. Knihy, divadlo, či lepenie lietadielok. Využite čokoľvek, čo vám pomôže spríjemniť si deň a čo máte radi.

Horká čokoláda
Tak aj je tu konečne pádny dôvod na maškrtenie! Čokoláda zvyšuje hladinu endorfínov a zmierňuje stres. Ak sa rozhodnete pre kúsok kvalitnej horkej dobroty, nemusíte mať výčitky ani strach z priberania. Jediné, čo sa stane, že budete mať lepšiu náladu. Minimálne po bezprostrednej konzumácii.

Fytoterapia
Ak sa obávate nekontrolovaného jedenia čokolády, vyskúšajte fytoterapiu. Využíva synergický efekt množstva prírodných zlúčenín obsiahnutých v rastlinách a plodoch.

Neprepadajte preto zimnému zúfalstvu, máte predsa množstvo skvelých možností, ako sa rozveseliť a príjemne naladiť. Veríme, že do niektorých z nich pustíte.

PharmDr. Paula Kubovičová

farmaceut

online Lekáreň Tri veže


Produkty priradené k tejto novinke