Kašeľ ako varovný signál. Viete kedy ho tlmiť a kedy nie?

Hoci je kašeľ nepríjemný a otravuje nás, nie vždy je jeho prítomnosť na škodu. Varuje nás totiž, že v našom tele niečo nie je v poriadku. Sú prípady, kedy je kašeľ dobré utlmiť. Inokedy ho však treba nechať a on ustúpi aj sám. Viete, ktorý postup kedy zvoliť?
Suchý, dráždivý kašeľ
Ľudia sa najčastejšie stretávajú so suchým a dráždivým kašľom. Zvyčajne sa objavuje na začiatku prechladnutia, je totiž vyvolaný zápalom sliznice dolných dýchacích ciest. Dráždivý kašeľ je v mnohých prípadoch vyprovokovaný hlienom stekajúcim z nosohltanu a je pomerne nepríjemný- prejavuje sa totiž neustálou potrebou odkašliavať.
V prípade, že vás suchý kašeľ trápi dlhodobo a je sprevádzaný horúčkou, môže to byť signálom zápalu pľúc. Ak vás okrem kašľa trápi aj chrapot, môže to byť príznakom zápalu hrtana alebo hlasiviek. V tomto prípade by ste rozhodne mali navštíviť svojho lekára.
Vlhký, produktívny kašeľ
Ak máte vlhký alebo produktívny kašeľ, vykašliavate väčšie množstvo hlienu. V prípade, že tohto hlienu nie je až tak radikálne veľa a je číry alebo aspoň svetlejší, ide pavdepodobne o neskoršie štádium prechladnutia. Naopak hustý žltý hlien je typický pre začínajúci zápal dolných dýchacích ciest alebo priedušiek.
Takýto kašeľ by ste rozhodne nemali podceňovať. V niektorých prípadoch môže byť totiž príznakom ochorenia srdca.
Kedy zasiahnuť?
Ak vás trápi iba slabší kašeľ spôsobený prechladnutím, nemusíte ho hneď riešiť. Odznie aj sám od seba. Ako totiž pripomínajú aj mnohí lekári, takýto kašeľ vám pomáha- odstraňuje cudzorodé látky z dýchacích ciest.
PharmDr. Paula Kubovičová
farmaceut
online Lekáreň Tri veže