Na Slovensku zúri chrípka. Čo robiť, aby ste sa jej vyhli?

Na Slovensku zúri chrípka. Čo robiť, aby ste sa jej vyhli?

V týchto dňoch by ste si mali dávať na chrípku pozor viac, ako inokedy. Chorých na akútne respiračné ochorenia (ARO) a chrípku je v tejto sezóne viac ako v tej minulej. Počas posledného januárového týždňa boli tzv. chrípkové prázdniny v 140 materských školách, 117 základných školách a desiatich stredných školách. Čo teda robiť, aby ste sa vírusom vyhli?

Chrípka skolí pochopiteľne predovšetkým tých, ktorí majú oslabenú imunitu. Viac ako inokedy by ste preto v týchto mesiacoch mali dbať o to, aby ste si ju posilnili. Pomôcť vám pritom môžu nasledovné rady:

Dopujte sa vitamínmi

To najjednoduchšie, čo môžete v boji proti vírusom spraviť, je dopovať sa vitamínmi. Na vašom jedálničku by pritom nemali chýbať najmä citrusy. Tie totiž obsahujú veľké množstvo vitamínu C, ktorý vaša imunita potrebuje ako soľ. Dopĺňať by ste ich mali naríklad orechmi či listovou zeleninou, ktoré obsahujú vitamín D, E, horčík a zinok. Zabúdať netreba ani na cesnak – ten totiž radíme medzi prírodné antibiotiká.


Dodržujte pitný režim
V zime je rovnako ako v lete dôležité dodržiavať pitný režim a vypiť aspoň dva litre vody denne. Okrem čistej vody môžete do pitného režimu zaradiť aj bylinkové čaje, ktoré detoxikujú organizmus a posilňujú tak imunitu. Ideálne sú napríklad čaje zo žihlavy, lipy, harmančeka či zázvoru, ktoré vás počas prechladnutia príjemne prehrejú.


Oddychujte
Doprajte si každý deň dostatok relaxu a spánku. Ak si totiž „nenaordinujete“ dostatočné množstvo odpočinku, vaše telo slabne a s ním aj vaša imunita.
Ak máte napríklad veľa stresu a záťaže v práci či doma a neviete sa sami dostatočne zrelaxovať, využiť môžete aj rôzne prírodné prípravky. Siahnite napríklad po extraktoch zo šafránu. Táto vzácna rastlina totiž prispieva k emocionálnej rovnováhe a pomáha podporovať relaxáciu.


Buďte pripravený
Napriek vášmu úsiliu sa môže stať, že v súčasnom období so zvýšeným výskytom chrípky a prechladnutia sa tomu vy, alebo niekto z vašej rodiny nevyhne. Majte preto pre každý prípad po ruke volnopredajné liečivé prípravky, ktoré vám nepríjemné príznaky chrípky a prechladnutia utlmia.

 

PharmDr. Paula Kubovičová

farmaceut

online Lekáreň Tri veže