Prejedzte sa k imunite

Prejedzte sa k imunite

Existuje množstvo potravín, ktoré vám môžu pomôcť pred prechladnutím a chrípkou. Ak ich začnete do jedálnička zaraďovať pravidelne, výsledky v podobe zvýšenej obranyschopnosti organizmu sa určite dostavia. Prajeme vám dobrú chuť.

Kyslá kapusta

V zimnom období je to nielen jedna z najúčinnejších, ale aj najdostupnejších potravín. Nájdete ju v bežných obchodoch za veľmi prijateľné sumy. Zvyšuje obranyschopnosť a skvele prečisťuje. Telu prospieva nielen kapusta, ale aj kapustná šťava.

Zázvor alebo ďumbier
Ďalší ťažký kaliber v boji proti chrípke. Čaj z koreňa má blahodarné účinky na organizmus, pôsobí antibakteriálne a posilňuje imunitu.

Ryby
Ryby sú najmä v zimnom období dôležitým zdrojom vitamínu D, ktorý významným spôsobom posilňuje imunitný systém nielen pri chrípke a prechladnutí. Jeho nízka hladina môže znamenať, že biele krvinky, nedokážu bojovať proti infekcii. Nezabudnite si preto čo najčastejšie dopriať lososa, sardinku, makrelu či tresku.

Morčacie mäso
Zásobí vás trojkombináciou: železo, zinok a vápnik, ktorá dodá telu energiu a zabraňuje infekciám.

Med
Pravý včelí med má silné protizápalové účinky. Pridáva sa do čaju pri prechladnutí a ochoreniach dýchacích ciest. Pravidelná dávka medu zlepšuje krvný obraz, chuť do jedla a posilňuje celé telo.
V súčasnosti je na trhu množstvo falošných medov, ktoré nemajú žiadny účinok okrem toho, že sú sladké. Preto nesiahnite po prvom, ktorý uvidíte v supermarkete, radšej sa poobzerajte po overenom producentovi.

Jablká
Posilňujú imunitný systém, chránia pred prechladnutím a majú protizápalové účinky. Jedno jablko denne skvele detoxikuje telo. Zdravá je aj jablková šťava. Pomáha zraziť teplotu.

Cesnak
Cesnak povzbudzuje imunitné bunky k väčšej aktivite, znižuje tlak a upravuje hladinu cholesterolu aj tukov. Už ste si dnes dali strúčik?

Ak vás chrípka, či prechladnutie napriek všetkému prepadne, okrem prírodných imunitných štartérov nezabudnite ani na prípravky, ktoré vám pomôžu dostať ochorenie rýchlejšie pod kontrolu.

 

PharmDr. Paula Kubovičová

farmmaceut

online Lekáreň Tri veže


Produkty priradené k tejto novinke