Infekcia močových ciest

K najznámejším prejavom infekcie močových ciest patrí naliehavý pocit na malú potrebu následne sprevádzaný pálením pri močení.
Zápalové ochorenie močových ciest sa najčastejšie vyskytuje u žien v reprodukčnom veku no nevyhýba sa ani mužom. Častým problémom pri ochorení močových ciest je jeho časte opakovanie, ktoré si vyžaduje náročnú a opakovanú liečbu antibiotikami.
Najčastejšou diagnózou infekcií dolných močových ciest je cystitída ( zápal močového mechúra), ktorá postihuje najmä ženy. Spôsobené najmä anatomickým usporiadaním, kolísaním hormonálnej hladiny, sexuálne správanie a používanie určitých foriem antikoncepcie.
Liečba
Liečba sa líši od toho či ide o opätovnú alebo prvú infekciu. V prípade ak ide o prvú infekciu vôbec alebo v prípade ak sa vrátila po dlhšom období bez urologickej, alebo gynekologickej infekcie je možné ju liečiť užívaním baktericídnych antibiotík po dobu troch dní. Pri častých a opakovaných infekciách je nutné užívanie antibiotík po dobu 7-10-14 dní. Pri liečbe je potrebné dodržiavať pitný režim, možno použiť aj lieky na utíšenie bolesti. Potravinové doplnky pre samotnú liečbu infekcie je lepšie vynechať, pretože môžu odďaľovať spustenie účinnej farmakoterapie.
Prevencia
Prevenciou sú bežné opatrenia ako pitný režim, močenie po pohlavnom styku, prípravky na zvýšenie imunity, potravinové doplnky s obsahom suchého extraktu listu medvedice lekárskej a s obsahom brusníc. K tlmeniu post infekčných stavov sa odporúča enzymoterapia, primeraná hygiena, užívanie probiotík v kombinácii s prebiotikami.
Doplnkom pri chronických cystitídach môžu byť laktobacily, preparáty obsahujúce brusnice, imunopreparáty a u pacientok s hormonálnym deficitom estriol.
Zdroj: Teória a prax: farmaceutický laborant, č. 23