Prirodzení nepriatelia cukrovky

Prirodzení nepriatelia cukrovky

Chmeľ obyčajný, ovos siaty, brusnica čučoriedková, púpava lekárska, pŕhľava dvojdomá, jastrabina lekárska, šalvia lekárska, gymnema lesná atď., atď. Vedeli ste, že pri liečbe diabetu našlo uplatnenie asi 400 druhov rastlín z celého sveta? Ako fungujú prirodzení nepriatelia cukrovky

Tisícky rokov bola fytoterapia jedinou liečbou diabetu. S tým súvisí pomerne vysoký počet rastlín, ktorým sa pripisuje pozitívny vplyv na toto ochorenie. Schopnosť znižovať hladinu cukru v krvi má údajne až 400 druhov, ktoré rastú po celom svete. Klinické štúdie, ktoré by potvrdili spomínaný účinok, však pri väčšine rastlín neexistujú, alebo nie sú na dostatočnej úrovni.

Fytoterapia je pomoc, ale nie je náhradou klasickej liečby

Fytoterapia je podporným prostriedkom popri farmakologickej liečbe. Záujem o ňu je pomerne vysoký. Asi tretina diabetikov sa snaží zlepšiť svoju metabolickú kontrolu aj výživovými doplnkami alebo alternatívnou medicínou.

Antidiabetické rastlinné drogy sa osvedčili pri ľahších metabolických poruchách. Majú však svoje opodstatnenie i pri inzulínovej liečbe, ako vhodný doplnok.

Fytoterapia ale rozhodne nemôže nahradiť inzulín či perorálnu liečbu. Ich účinky sú s možnosťami rastlinných prípravkov neporovnateľné. Napriek tomu sa stáva, že pacienti do fytoterapie vkladajú priveľké nádeje. Často očakávajú efekty, ktoré im rastlinné doplnky nemôžu poskytnúť. Aj preto je dobré poradiť sa pred výberom konkrétneho prípravku s diabetológom. Ten dokáže pacientovi vysvetliť, čo môže reálne očakávať a tiež vie odporúčať bezpečný produkt. Aj pri výživových doplnkoch totiž treba mať na pamäti, že nemusia mať vplyv iba na hladinu cukru, ale v niektorých prípadoch môžu mať i nežiaduce účinky a liekové interakcie.

Ako si vybrať vhodný prípravok?

Vždy voľte renomovaného výrobcu. Výber konzultujte so svojím lekárom. Pri prvom nákupe si vyberte menšie balenie. Ak vám napriek všetkej opatrnosti nesadne, neprídete zbytočne o peniaze.

 

PharmDr. Paula Kubovičová MPH

farmaceut

online Lekáreň Tri veže

 


Produkty priradené k tejto novinke