Gymnema: exotický zabijak cukru

Gymnema: exotický zabijak cukru

Dobrá správa pre všetkých diabetikov: v Indii rastie liana, z ktorej extrakt dokáže znižovať hladinu krvného cukru, stimulovať činnosť pankreasu a znižovať inzulínovú rezistenciu. V tradičnej indickej medicíne sa používa tisícky rokov, vedecké štúdie sa ňou začali zaoberať iba nedávno. Spoznajte Gymnema sylvestre exotického zabijaka cukru.

Antidiabetické účinky potvrdené

Gymnema sylvestre, gurmar alebo gymnema lesná preukázala antidiabetické účinky nielen v experimentálnych štúdiách na zvieratách, ale aj v klinických štúdiách u ľudí. Dokáže znížiť hladinu krvného cukru, stimulovať činnosť pankreasu, znižovať inzulínovú rezistenciu, chrániť a obnovovať funkciu pečene a znižovať hladinu cholesterolu a tukov.

Stopka chuti na sladkosti
Ďalším zaujímavým benefitom gurmaru je, že dokáže potláčať chuť na sladké. Môže za to kyselina gymnemová, ktorá napodobňuje glukózu. Viažu sa na chuťové bunky, ktoré vnímajú sladkú chuť. Zabraňuje tak chuťovým pohárikom aktivovať sa cukrom v jedle, a tým u vás znižuje chuť na sladkosti.

Pomoc pri diabete I. aj II. typu
Štúdie potvrdili, že užívanie extraktu z gurmaru u pacientov závislých na inzulíne výrazne znižuje spotrebu inzulínu, znižuje hladinu glukózy aj koncentráciu glykozylovaného hemoglobínu. Tak isto pri pacientoch s diabetom II. typu boli zaznamenané významné zníženia hladiny cukru, koncentrácia glykozylovaného hemoglobínu a zvýšenie tvorby inzulínu.

Kde hľadať gymnemu?
Nájsť gymnemu dnes nie je problém ani v našich zemepisných šírkach. V lekárňach dostať nielen listy gurmaru, ale aj výživové doplnky, ktoré pracujú s kombináciou viacerých látok, a tak posilňujú antidiabetické účinky gymnemu.

 

PharmDr. Paula Kubovičová, MPH

farmaceut

Online Lekáreň Tri veže


Produkty priradené k tejto novinke