PharmDr. PAULA radí: Bolesť kĺbov

PharmDr. PAULA radí: Bolesť kĺbov

Jar, pekné počasie a slniečko vás láka ísť na prechádzku do prírody, do záhrady alebo na bicykel? Problémom je však, že vás pri pohybe pobolieva ruka, noha, koleno, kĺb a sťažuje vám to akýkoľvek pohyb. Prečo nás bolia kĺby a ako si pomôcť? Tu je niekoľko rád ako postupovať pri správnom výbere prípravku, ktorý vám môže zmierniť ťažkosti a vyriešiť problém , ktorý vás trápi. Bolesť kĺbov.

Ako vyzerá zdravý kĺb ?

Kĺby sú spojenia kostí, ktoré nám umožňujú vykonávať rôzne pohyby. Skladájú sa z chrupavky a zo spojivových väzov. Tkanivo chrupaviek tvoria chrupavkové bunky - chondrocyty, medzibunková hmota, kolagénové a elastínové vlákna. Kolagén a elastínové vlákna zaisťujú hlavne jej pružnosť.

Medzibunková hmota, ktorá dáva chrupavke pevnosť obsahuje molekuly proteoglykánov, ktorých súčasťou je chondroitín sulfát, glukózamín sulfát a kyselina hyalurónová. Kyslina hyalurónová je obsiahnutá hlavne v sinoviálnej tekutine v kĺbovom puzdre. Puzdro je tvorené vnútornou membránou a je naplnené tekutinou, ktorá chrupku vyživuje, uľahčuje pohyb, chráni kĺb pred nárazom a zmierňuje trenie v kĺbe. 

Prečo nás kĺby začnú bolieť?

Jedným z najčastejších ochorení kĺbov je artróza – choroba kĺbov z opotrebovania. Je to degeneratívne ochorenie chrupkovej hmoty v dôsledku narušenej rovnováhy procesov v chrupke. Vzniká v dôsledku nadmerného zaťaženia kĺbov, ako je napr. nadváha, nesprávne zaťažovanie kĺbov pri práci alebo aj pri športe.

Kĺby bolia hlavne preto, že chrupka starnutím stráca svoje pôvodné vlastnosti, ako je pružnosť a elasticita a tvorí sa menej sinoviálnej tekutiny v puzdrách. Zvyšuje sa trenie v kĺbe a sťažuje sa pohyb.

Neoddeliteľnou súčasťou kĺbu sú aj kĺbové väzy a úpony, ktoré chránia kĺb pred nesprávnym pohybom.Treba rozlišovať artrózu od artritídy. Príčiny vzniku sú rôzne, prejavy veľmi podobné.

Artróza je poškodenie kĺbu z preťaženia, artritída je chronické zápalové ochorenia kĺbov, šliach a svalov spôsobené baktériami alebo zápalovým reumatickým ochorením resp. psoriázou. Prejavy oboch ochorení sú spojené s bolesťami kĺbov, šliach a svalov. Artrózu kĺbov nemožno vyliečiť, dá sa len zmierniť jej priebeh a spomaliť poškodenie chrupaviek.

Je niekoľko druhov prípravkov, medzi ktorými sa môžete rozhodovať.

Analgetiká

Patria sem prípravky, ktoré liečia bolesť, zápal a stuhnutosť kĺbov - hlavné prejavy ochorenia. Nesteroidné analgetiká obsahujú hlavne paracetamol (Paralen, Panadol), ibuprofén (Ibalgin, Ibalgin rapid caps), naproxén (Nalgesin) a diklofenak (Voltaren, Voltaren rapid caps, Veral,). Nevýhodou týchto prípravkov je, že pri ich nadmernom užívaní môžu poškodiť sliznicu žalúdka a pečeň. Ich používanie treba skrátiť na minimum.

Chondroitín sulfát, glukózamín, MSM

Skupina prípravkov s uvedenými látkami tzv. proteoglykány, pomáha predchádzať nadmernému opotrebovaniu chrupaviek. Sú prirodzenou súčasťou kĺbovej chrupavky a väzív a podieľajú sa na regenerácii poškodených tkanív v chrupavkách.

MSM – metylsulfonylmetán je telu vlastná látka v ktorej je organicky viazaná síra, a tvorí súčasť mnohých tkanív v našom organizme - hlavne v koži, vlasoch, šľachách a vo väzivovom tkanive. MSM zmierňuje zápaly a opuchy kĺbov a pôsobí proti bolesti v pohybovom aparáte.

Kyselina hyalurónová

Prípravky s kyselinou hyalurónová napomáhajú vyživovať kĺby zvnútra, zmierňujú ich opotrebovávanie a zaisťujú dostatočnú viskozitu vo vnútri kĺbu. Kyselina hyalurónova je dôležitou zložkou sinoviálnej – vnútro kĺbovej tekutiny. Zabraňuje nadmernému treniu a chráni kĺb pred nárazmi, zápalom a poškodením.

Kolagén

Prípravky, ktoré obsahujú kolagén regenerujú medzibunkovú hmotu v chrupavkách a zlepšujú jej elasticitu a pevnosť. Je niekoľko typov kolagénov a sú rôzne zdroje, z ktorých sa získavajú.

Kolagén typu I. je najpevnejší a je bohato zastúpený najmä vo väzivovom tkanive, v koži, v chrupavkách a v tráviacom trakte. Jeho zdrojom je najmä bovínny-hovädzí kolagén.

Kolagén typu III. sa nachádza hlavne v koži a v cievnej stene a spolu s kolagénom typu I. dávajú cievam dostatočnú elasticitu. Ich deficit môže vyvolať praskanie ciev.

Pre výstavbu a regeneráciu chrupavky a spojivového tkaniva je však veľmi dôležitý kolagén typu II. Zdrojom je hydrolyzovaný kurací kolagén, ktorý obsahuje aj chondroitín sulfát.

Rybí kolagén je bohatý hlavne na glycín, prolín a hydroxyprolin, ktorý vzniká z prolínu za pomoci vitamínu C a zaisťuje stabilitu už vytvoreného kolagénu.

Vaječný kolagén obsahuje hlavne typ I. a je súčasťou spojivového tkaniva. Obsahuje tiež chondroitín sulfát a kyselinu hyalurónovú.

Preto je pri výbere vhodného prípravku s kolagénom potrebné sledovať nie len jeho obsah, ale aj typ.

Aktívny kyslík – ozón - ozónoterapia

Ozón je spravidla viazaný na nosič napr. olivový olej s prísadou vitamínu E. Ozonoterapia je v súčasnosti velmi populárna a je založená na aktivácii, biostimulácii a podpore autoregulačných procesov v chrupavke a má aj mierne protizápalový účinok. Na trhu sú dostupné najmä preparáty na lokálnu aplikáciu.

Ponúkam vám niekoľko typov, čo si vybrať, ak máte problémy s kĺbmi a hľadáte vhodný prípravok.

INOVO a CELADRIN sú tablety s vysokým obsahom kolagénu typu II. Sú vhodné najmä na regeneráciu poškodených chrupaviek.

CELADRIN forte obsahuje esterifikované mastné kyseliny a vitamín C, ktoré podporujú tvorbu kolagénu. Je dodávaný vo vegetariánskych kapsliach.

KOLAGÉN 4000 STADA je rozpustný kolagén typu I. a III. vo vrecúškach a je obohatený o kurací kolagén typu II. a vitamín C a D. Vhodný na regeneráciu chrupaviek ale aj ciev a vďaka vitamínu D zlepšuje aj hospodárenie s vápnikom v krvi.

COLAFIT a COLAFIT JUNIOR obsahujú 100 % živočíšny – hovädzí kolagén a sú určené pre deti aj pre dospelých – sú zdrojom hlavne kolagénu typu I. a III. – koža, cievy, chrupky, gastrointestinálny trakt.

CH –Alpha ampulky na pitie - obsahujú tekutý hydrolyzovaný kolagén.

KAMZIK a KLOKAN sú kombinované preparáty, ktoré sú vhodné najmä ako prevencia alebo pri ľahších formách artóz.

Pri bolesti kĺbov odporúčam vyberať si z kombinovaných preparátov, ktoré obsahujú aj protizápalové a bolesť zmierňujúce zložky. Vhodný je napr.

ARTROSTOP RAPID tbl., ktorý obsahuje glukózamínsulfát a chondroitínsulfát a extrakt z Boswellie serrata, ktorý má protizápalové a analgetické účinky preverené aj v klinickej praxi.

GELACTIV Proteo-Enzyme Q tbl 1x60 ks je unikátny tým, že obsahuje glukózamin s postupným uvoľňovaním, proteolytické enzými a vitamin C.

Proteolytické enzými čistia kĺb tým, že odstraňujú častice, ktoré vyvolávajú zápal vo vnútri kĺbu . Je vhodný pre ľudí, ktorí nadmerne zaťažujú svoje kĺby (ťažko pracujúci, aktívni i rekreační športovci, ľudia s nadváhou) a tiež pre starších ľudí s už opotrebovanými kĺbmi.

S ďalších dostupných kombinovaných preparátov je vhodný GS CONDRO FORTE s obsahom glukozamín sulfátu a vitamínu C , resp. ARTHROBALANS PLUS, ktorý obsahuje glukozamín, chondroitín sulfát, vitamín C a MSM, zložka ktorá pomáha aj pri bolesti kĺbov, resp. Orthocomplex tablety, ktoré obsahujú okrem proteoglykánov, aj kolagén a extrakt z Boswellie.

Zdroje: 

www.zdravie-sk.eu

(www.adc.sk/clanky/klinicka-otvorena- studia-s- preparatom-arthrostop- rapid-v- liecbe-artrozy-vahonosnych-klbov- 60.html)

 

PharmDr. Paula Kubovičová, MPH

farmaceut

Online Lekáreň Tri veže


Produkty priradené k tejto novinke