Probiotika pre deti? Ako ich spoznáte.

Probiotika pre deti? Ako ich spoznáte.

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré sa prirodzene nachádzajú v ľudskom tele. Ovplyvňujú správne fungovanie nielen tráviaceho, ale aj imunitného systému. Poznáte aj probiotiká pre deti?

Probiotiká a ich význam pre zdravie


Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré sa prirodzene nachádzajú v ľudskom tele. Ovplyvňujú správne fungovanie nielen tráviaceho, ale aj imunitného systému. Zohrávajú dôležitú úlohu u dospelých, ale aj u detí, batoliat a novorodencov. Aby boli ich priaznivé účinky čo najintenzívnejšie, je dôležitý správny výber a konzumácia primeraného množstva probiotík. Patria k nim predovšetkým baktérie mliečneho kvasenia (Laktobacily a Bifidobaktérie), kvasinky (Saccharomyces) a iné druhy tzv. „priateľských“ baktérií (napr. Nissle).


Mali by deti užívať probiotiká?

Novorodenci, najmä predčasne narodení, majú nedostatočne osídlené sliznice čreva baktériami mliečneho kvasenia, čo môže byť príčinou častých dojčenských kolík a nafukovania, hlavne v prvých mesiacoch života.
U starších detí sú probiotiká neoddeliteľnou súčasťou liečby pri častom užívaní antibiotík, ktoré zhoršujú osídlenie čreva zdravými baktériami. V konečnom dôsledku ich nedostatok môže vplývať aj na imunitný systém a spôsobiť chronické črevné ochorenie v dospelosti. Po liečbe rôznych bakteriálnych infekcií antibiotikami sa následne u detí môže vyskytnúť brušný diskomfort alebo hnačky. Probiotiká sú na základe európskych odporúčaní z roku 2008 liekom prvej voľby spolu s rehydratáciou aj pri akútnych detských hnačkách a hnačkách vyvolaných rotavírusmi.

Štúdia, ktorá bola zrealizovaná v roku 2014 potvrdila výrazne nižší výskyt hnačiek a brušného diskomfortu u detí, ktoré boli hospitalizované s bakteriálnou infekciou, ktorým popri antibiotickej liečbe boli podávané probiotické kvapky BioLac Baby drops. Taktiež potvrdila, že v skupine detí, ktoré neužívali tieto probiotické kvapky spolu s antibiotikami bol výskyt hnačiek až 9,95 krát vyšší.

Aké probiotiká sú pre deti vhodné?

Prípravok BioLac Baby drops od slovenskej spoločnosti GENERICA obsahuje dva probiotické kmene:
Kmeň Bifidobacterium breve patrí do rodu Bifidobacterium. Bifidobaktérie boli už v roku 1899 zistené vo výkaloch dojčených detí. Sú najpočetnejšími druhmi prítomnými v ich čreve, čo sa považuje za primárny dôvod pre väčšiu odolnosť dojčiat pred chorobami. Tieto baktérie udržujú optimálne fungovanie hrubého čreva, vyznačujú sa veľmi dobrou interakciou s črevnou sliznicou. Predlžuje sa ich čas pôsobenia na sliznici čreva a zároveň môžu priaznivo ovplyvňovať imunitnú odpoveď a tým aj celé zažívanie. Z klinických štúdií vyplýva, že ich najdôležitejšou úlohou je tvorba antibiotických látok a produkcia organických kyselín, ktoré znižujú pH a účinne pôsobia proti „zlým“ patogénnym mikroorganizmom.

Lactobacillus plantarum vylučuje, prirodzene v tele sa vyskytujúce, antibiotikum laktolín, ktorý je známy svojou schopnosťou viazať jednu z esenciálnych aminokyselín – lysín, ktorá má pozitívny účinok v boji proti rôznym patogénom. Chráni základné živiny, vitamíny, antioxidanty a eliminuje toxické zložky stravy.

Prečo je BioLac Baby drops vhodné probiotikum pre vaše dieťa?

Od prvých dní po narodení dieťaťa je vhodné podávať probiotiká vo forme kvapiek. BioLac Baby drops sú vyrobené patentovanou metódou tzv. mikroenkapsulácie, ktorá zlepšuje prežitie kultúr v tráviacom trakte. Kmene sú chránené proti vplyvom žalúdočných a žlčových kyselín uzatvorením do mikrokapsúl, čo zaisťuje ich bezpečnú dopravu do hrubého čreva. Tým sa zlepšuje ich účinok a stabilita. Obnovujú mikroflóru, zlepšujú zvládanie brušných kolík, bolestí brucha, nadmernú plynatosť, podporujú imunitu a normalizujú stolicu pri hnačkách alebo zápche. Navyše, táto forma je komfortná, pretože probiotiká je možné skladovať pri izbovej teplote aj po otvorení.

 

Zapojte sa do súťaže o kvapky BioLac Baby na našom facebooku: https://www.facebook.com/lekarentriveze/

Zdroj: Karol Králinský Lenka Šarinová a Mária Rebová, Probiotiká a ich využitie v detskom veku BioLac Baby drops Generica výsledky štúdie realizovanej na Slovensku, Pediatria 2014 9(5)

 

PharmDr. Paula Kubovičová, MPH

farmaceut

Online Lekáreň Tri veže


Produkty priradené k tejto novinke