Poznáte rozdiel medzi kyselinou listovou a folátom? Tu sa ho dozviete.

Poznáte rozdiel medzi kyselinou listovou a folátom? Tu sa ho dozviete.

Kyselina listová - folát sú známe aj pod označením vitamín B9. Obe sú často považované za rovnocenné a zameniteľne formy kyseliny listovej, avšak ich využitie v ľudskom tele je odlišné. Poznáte teda rozdiel medzi kyselinou listovou a folátom?

Folát je prirodzená aktívna forma vitamínu B9 a je priamo dostupný v mnohých potravinách rastlinného aj živočíšneho pôvodu. Telo ho využíva v nezmenenej forme a jeho minimálna odporúčaná denná dávka je 400 mikrogramov u dospelého a 150 -200 mikrogramov u detí. Človek si však nedokáže vytvárať zásoby folátu, preto je potrebný jeho denný prijem či už v prirodzenej alebo umelo vytvorenej podobe.

Napríklad, v jednej porcii špenátu s objemom 240 ml (v imperiálnych jednotkách 1 cup) je pritom asi 263 mikrogramov folátu, teda približne 65% požadovanej dennej dávky. Podobná porcia brokolice obsahuje 26% dennej dávky. Citrusy ako sú pomaranče či papája 10 až 17%. Bohatým zdrojom týchto látok je aj šalát, šošovica a strukoviny.1 Foláty v potravinách sú však veľmi nestabilné a tepelnou úpravou sa môže ich obsah znížiť až o 50%.

Kyselina listová je syntetickou formou vitamínu B9 a používa sa na obohacovanie potravín a potravinových doplnkov. Ľudské telo si ju samo vytvoriť nedokáže, a aby ju mohlo využiť musí ju spracovať do aktívnej formy, vyššie spomínaného folátu. Na takúto premenu však telo potrebuje špecifický enzým (metyltetrahydrofolátredukázu – MTHRF).

Výskumy však ukázali, že takmer šesť z desiatich Európanov, má génovú mutáciu, ktorá zhoršuje aktivitu tohto enzýmu v dôsledku čoho nedokáže premeniť dostatočné množstvo kyseliny listovej na folát.

Ženy plánujúce tehotenstvo a tehotné do tretieho mesiaca by pritom mali denne prijať najmenej 400 mikrogramov kyseliny listovej a od 4. mesiaca až 600 mikrogramov denne . Niektorí odborníci dokonca odporúčajú jej užívanie už tri mesiace pred počatím, ale aj počas celého tehotenstva a dojčenia.

Kyselina listová totiž v aktívnej forme prispieva k rastu zárodočných tkanív počas tehotenstva a podporuje zdravý vývoj nervovej sústavy dieťaťa v tele matky. Prispieva tiež k zdravému fungovaniu imunitného systému, napomáha zmierňovať pocit vyčerpania alebo únavy a dôležitú úlohu zohráva aj v správnom fungovaní psychiky a pri tvorbe krvi.

Nedostatočný príjem kyseliny listovej v tehotenstve môže predstavovať vyššie riziko vzniku spontánneho potratu resp. rozvoj vážnej neurologickej poruchy u dieťaťa. Naopak jej užívanie vo vysokých dávkach môže znižovať účinok liekov používaných pri reume, psoriáze alebo artritíde. Kyselina listová môže mať dvojitý účinok aj pri liečbe rakoviny. Užívanie odporúčaných dávok chráni telo pred jej vznikom, vysoké dávky môžu priebeh ochorenia zhoršovať1.

V súčasnosti je známych niekoľko foriem kyseliny listovej. Rozšírená je najmä vápenatá soľ, 5-metyltetrahydrofolátu. Je to jediná forma kyseliny listovej schopná prenikať bunkami tela bez nutnosti jej aktivácie.

Spoločnosť GENERICA prináša na náš trh najnovšiu a revolučnú aktívnu formu kyseliny listovej štvrtej generácie v prípravku Active Folic. V čom je revolučná?

Novinka Active Folic obsahuje folát najnovšej štvrtej generácie značky Quatrefolic® – táto nová forma aktívnej kyseliny listovej sa oproti ostatným formám vyznačuje dlhodobou stabilitou, vysokou rozpustnosťou vo vode a bezpečnosťou. Ďalšou výhodou je, že prechádza žalúdočnou bariérou až do tenkého čreva, čím sa dostáva vo vyšších dávkach do tela. Dokonca je schopná tvoriť aj zásoby.3

Keďže ide o aktívnu formu kyseliny listovej (folát) je jedinečným prínosom najmä pre ľudí, ktorí partia medzi nositeľov spomínanej génovej mutácie, ktorá znemožňuje premenu neaktívnej kyseliny listovej na aktívny a telom využiteľný folát.

Podobne je vhodná aj pre tehotné, deti vo veku od 14 rokov, dospelých aj starých ľudí ako potravinový doplnok s vysokou dostupnosťou a využiteľnosťou v ľudskom organizme.

Literatúra:
1. Smith AD, Kim YI, Refsum H. Is folic acid good for everyone? Am J Clin Nutr. 2008 Mar;87(3):517-33.
2. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Folate-HealthProfessional/
3. http://www.quatrefolic.com/quatrefolic_vs_folic.php
4. https://www.generica.sk/produkt/active-folic-tbl-30/

 

PharmDr. Paula Kubovičová, MPH

farmaceut

Online Lekáreň Tri veže