8 jednoduchých rád ako predísť nadmernému poteniu

Potenie je prirodzená ochrana nášho tela proti prehriatiu a zároveň zohráva dôležitú úlohu pri regulácii hladiny minerálov a solí v našom tele. Potením sa vylučujú z nášho tela aj toxické a nepotrebné látky. Prinášame vám 8 jednoduchých rád ako predísť nadmernému poteniu.
Nadmerné potenie, tzn. zvýšené potenie pri normálnej teplote a primeranej námahe je signálom, že niečo nie je v poriadku. Môže byť predzvesťou aj vážnejšieho ochorenia. Potíme sa viac aj pri strese, zvýšenej námahe, vyšších teplotách alebo pred vážnym rozhodnutím. Toto všetko je však nášmu telu vlastné a prirodzené. Potíme sa celým povrchom nášho tela.
V koži sú dva druhy potných žliaz. Prvými sú žlazy ekrinné, v ktorých sa tvorí číry pot s obsahom rôznych solí. Nachádzajú najmä na dlaniach, nohách a chrbte. Ďalším druhom sú apokrinné potné žľazy, ktoré spravidla vyúsťujú v mieste vyrastania chĺpkov na koži (hruď, podpazušie, triesla). V nich sa tvorí pot, ktorý obsahuje organické látky, je zakalený a môže byť zdrojom nepríjemného zápachu.
Viete ako si vybrať správny prostriedok proti poteniu?
Ak chcete zmierniť potenie pamätajte na niekoľko jednoduchých tipov a trikov.
1. Vyberajte si vhodné oblečenie
V teplých letných dňoch zvoľte radšej voľnejšie oblečenie a obuv. Vhodné sú najmä svetlé a vzdušné textílie alebo bavlnené oblečenie, ktoré dobre saje a prepúšťa pot.
2. Zaistite si dostatočné vetranie
Nezabúdajte vetrať prirodzeným spôsobom. To znamená v miestnostiach uprednostnite vhodné zatienenie proti slnku a otvorené okno pred klimatizáciou. Ak miestnosť klimatizujete, zvoľte si primeraný pomer medzi teplotou vzduchu vonku a vo vnútri. Ideálnym je rozdiel do 6 stupňov Celzia medzi vnútorným vychladeným priestorom a vonkajším prostredím. Veľké výkyvy tepla môžu spôsobovať nepríjemné a nadmerné potenie pri prechode z vychladenej miestnosti von do tropických horúčav.
3. Zbytočne sa nestresujte
Vyvarujte sa nadmernej námahe, hnevu a nepokoju. Vyhrotené situávie zhoršujú váš osobný komfort a môžu spôsobiť aj nadmerné potenie.
4. Dodržujte pravidelnú hygienu
Miesta s vyšším množstvom potných žliaz, ako je podpazušie, plochy rúk a nôh pravidelne omývajte vodou. U ľudí s nadváhou je potrebné zvýšenú starostlivosť venovať aj trieslam a vnútorným plochám stehien. Okrem obyčajnej vody použite aj vhodný, dezinfekčný nedráždivý detergent, prípadne mydlo.
5. Použite deodorant
Na umyté plochy naneste vhodné jemné deodoranty. Tie síce potenie nezmierňujú, ale zabránia aspoň vzniku zápachu. Teda budete sa prirodzene potiť ďalej, ale vaše okolie o tom vediet nebude.
6. Použite antiperspirant
Ak je potenie už nepríjemné a cítite sa nesvoji, zvoľte namiesto deodorantu vhodný antiperspirant. Na trhu sú dostupné prípravky z obsahom solí hliníka, ktoré sú bezpečné a účinné. Nájdete ich v rôznych formách. Či už vodné alebo alkoholové roztoky, spreje, roll-on, alebo tuhé guličky. Ich aplikácia je jednoduchá, rýchla a účinná.
7. Pomoc z prírody
Účinok antiperspirantov môžete pokojne doplniť a zlepšiť aj vychladnutým čajom zo šalvie alebo repíka.
8. Menej je viac
Riaďte sa týmto zlatým heslom pri potení. Neprekrývajte nadmerné potenie silnými parfumami a vonnými prostriedkami. Tie použite iba ako jemnú clonu na vlasy alebo zapästia.
Veríme, že vám 8 jednoduchých rád pomôže užiť si nadchádzajúce horúce dni príjemne a bez nadmerného potenia.
Autor:
PharmDr. Paula Kubovičová MPH
Online Lekáreň Tri veže