Tipy ako sa vyhnete chrípke a prechladnutiu

Choroby sú na programe dňa. Poznáte to. Prídete do práce a polovica kolegov kašle, kýcha, “soplí” a rozsieva baktérie a vírusy po celej kancelárii. Proti chrípke a prechladnutiu sa ale dá brániť. Aj jednoduchá prevencia vás pritom môže uchrániť pred nepríjemnými príznakmi a týždňom stráveným v posteli. Takto sa im vyhnete
Pri prechladnutí, ktoré môže chrípku sprevádzať, váš organizmus bojuje s mikrorganizmami (vírusmi a baktériami), ktoré sú zdrojmi nákazy. Aké pravidlá ale dodržiavať, aby ste mu pomohli v jeho súboji s útočníkmi?
V ideálnom prípade by ste sa mali vyhýbať spoločnosti chorých ľudí. Cestu hromadnou dopravou môžete počas pekných dní vymeniť za prechádzku, ktorá vám dodá energiu i dobrý pocit z pobytu na čerstvom vzduchu.
V kancelárii sa však kolegom, a to najmä tým chorým, nevyhnete. Mali by ste si preto snažiť prichádzať s nimi do kontaktu čo najmenej. Zároveň odborníci odporúčajú častejšie si umývať ruky, keďže choroby horných dýchacích ciest sa často prenášajú aj nepriamym fyzickým kontaktom. Chrípkou nakazený človek má totiž choroboplodné zárodky na rukách a infikuje všetko, na čo ich položí.
Ďalším vhodným receptom ako sa vyhnúť nádche či prípadnej chrípkovej infekcii je kloktanie koktejlu zloženého z teplej vody, citrónu a soli.
Časté vetranie v kancelárii a zvlhčovač vzduchu môžu rovnako pomôcť znížiť riziká nákazy.
Vašej imunite pomôžete aj otužovaním, s ktorým môžete pokojne začať už na konci leta. Stačí nepúšťať si v sprche teplejšiu vodu a vydržať tak až do zimy.
Pozitívne pôsobí aj fyzická aktivita, no nemusíte sa báť, že by ste mali stráviť hodiny v nudnej posilňovni. Stačí vám krátky, asi 45-minútový tréning, trikrát v týždni. Medzi odporúčané aktivity patrí tanec, jazda na bicykli či intenzívnejšie prechádzky.
Telo posilníte aj pitím bylinkový čajov a ovocných štiav z jabĺk, pomarančov či mrkvy.
Stačí pár jednoduchých tipov a chorobám, ktoré na nás číhajú v sychravom jesennom počasí sa nám jednoducho vyhnú.