Silná imunita, zdravie na dosah.

Základom dobrej odolnosti voči chrípke, nádche, ale aj ďalším ochoreniam horných dýchacích ciest počas zimy je silný imunitný systém.Aj keď si mnoho ľudí myslí, že jeho výkonnosť nedokážu ovplyvniť, nie je to pravda. Pozrite si štyri pravidlá, ktoré vám pomôžu podporiť imunitu.
1. Preč s nadváhou, sem s pohybom
Nadváha a zbytočné tuky môžu aj napriek zdanlivej neškodnosti znamenať veľké problémy. Práve v nich totiž môžu vznikať zápaly, ktoré zvyšujú riziko vzniku takých vážnych chronických ochorení ako je cukrovka, rakovina, či choroby srdca. Nadbytočných kíl sa však nesnažte zbaviť drastickou diétou, ale radšej pohybom. Začnite s ľahšími cvičeniami, napríklad prechádzkami či krátkym behom. Ktovie, časom možno prídete na to, že ani vaša posilňovňa nemá dosť činiek na to, aby ste vybili všetku svoju energiu.
2. Jedlo, jedlo, jedlo
Podľa toho, čo svojmu telu dodáte, podľa toho vás aj bude chrániť. Základom sú vitamíny z čerstvého ovocia a zeleniy či ovocných štiav. Z nich tiež získate množstvo antioxidantov, ktoré neutralizujú škodlivé voľné radikály uvoľňované z buniek. “C-éčko” však nie je všeliek. Dôležitý je aj pomer ostatných živín. Ak si často doprajete nezdravé jedlá s vysokým obsahom cukru a tuku, zarábate si na chorobu. Stačí 75 až 100 gramov cukru a už oslabujete svoje biele krvinky a tým aj ochranu vlastného tela pred infekciami, baktériami a vírusmi.
Naopak doprajte si viac bielkovín. Práve ony totiž v proteínoch obsahujú aminokyseliny, ktoré stoja za vznikom bielych krviniek a protilátok. Bez ich ochrany ste proti chrípke a prechladnutiu bezbranný. Odporúčané minimum je 60 gramov bielkovín denne, pričom zdrojom tých najzdravších sú ryby, hydinové mäso, vajcia, výrobky zo sóje alebo strukoviny. Pomôckou pre imunitu je aj cesnak s jeho antivírusovými a antibakteriálnymi účinkami.
3. Spánok
Telo ale nepotrebuje len kvalitnú stravu a cvičenie, ale tiež oddych a regenráciu. Sedem až deväť hodín neprerušovaného nočného spánku je časom, kedy sa uvolnia aktívne bunky a pomáhajú bojovať telu s vírusmi a baktériami, ktoré môžu viesť napríklad k prechladnutiu či chrípke.
4. Don’t worry, be happy
Základ sme už spomenuli - zdravé jedlo a cvičenie. Jedným z kľúčových škodcov je však aj stres. Ak sa ho totiž nedokážete zbaviť ani večer po práci, či cez víkendy, zarábate si na poriadny problém. Nájdite si preto aktivity, ktoré vám pomôžu uvolniť sa, oddýchnuť si od povinností a termínov a robte ich čo najčastejšie. Inšpiráciu môžete hľadať v maľovaní, hraní na hudobný nástroj, čítaní ale aj iných činnostiach, ktoré máte radi. Dobrým pomocníkom je aj smiech. Ľudia, ktorí ho praktizujú často totiž produkujú viac hormónov šťastia - endorfínov - no zároveň zvyšujú aj hladinu svojich bielych krviniek.
PharmDr. Paula Kubovičová
farmceut
online Lekáreň tri veže