4 tipy na posilnenie imunity inak.

4 tipy na posilnenie imunity inak.

Chrípková sezóna sa rozbieha, preto je najvyšší čas zoznámiť sa s vynikajúcimi spôsobmi posilňovania obranyschopnosti organizmu. Fungujú a na rozdiel od studenej sprchy vôbec nie sú také drsné. Aké sú 4 tipy na posilnenie imunity?

Buďte probio i bio

Základom zdravia je črevný trakt osídlený prospešnými baktériami. Ak si dáte záležať, aby ste pravidelne konzumovali potraviny s probiotickými kultúrami, priaznivo ovplyvníte svoju imunitu. Klasikou sú kyslomliečne výrobky, ale vitamínovou a probio bombou je i kyslá kapusta.
Dobrú službu vám urobia aj zvýšené dávky kvalitného ovocia a zeleniny. Sú bohaté na antioxidanty, ktoré podporujú obranyschopnosť organizmu. Vyskúšajte kiwi, citrusy, jablká, cibuľu či mrkvu. V zimnom období nezabúdajte na pravidelnú dávku cesnaku.

Neslaďte si život


Už 100 gramov cukru dokáže znížiť schopnosť bielych krviniek chrániť telo pred infekciami. Tento stav pretrváva aj niekoľko hodín po konzumácii sladkostí. Práve preto skúste cukrovinky v jedálničku obmedziť. Budete odolnejší.

Pochodom vchod!


Čím viac sa budete hýbať, tým lepšie bude fungovať vaša imunita. Už polhodinka chôdze denne zvyšuje hladinu buniek imunitného systému. Pravidelnými prechádzkami tak telo systematicky posilníte. S infekciami sa mu bude bojovať ľahšie.

Spite sladko


Aj spánok prospieva imunite. Základom je neprerušovaný 7 až 8 hodinový spánok. Ak má byť kvalitný, pár hodín pred uložením sa do postele sa vyhnite alkoholu, kofeínu a namáhavým fyzickým výkonom.

Keď prechladnete, nepanikárte


Predtým, ako sa s plným nosom rozbehnete do ambulancie po antibiotiká, nasaďte domácu liečbu. Bežné prechladnutie antibiotickú liečbu nepotrebuje. Ak nemáte horúčku a tečie vám z nosa, či začína pobolievať hrdlo, skúste kombináciu domácich receptov s výživovými doplnkami.

Na prechladnutie môže použiť aj napríklad extrakt z Právenky latnatej. Ten zmierňuje príznaky prechladnutia a skracuje čas, počas ktorého pacient pociťuje nepríjemné symptómy ochorenia. Zároveň podporuje imunitný systém, takže telo dokáže účninnejšie bojovať s patogénmi. Pomoc pri dýchacích ťažkostiach poskytuje aj výťažok z koreňa muškátu. Zmierňuje dýchacie problémy i bolesť v krku. Zároveň posilňuje antibakteriálne a antivírusové obranné mechanizmy, takže priaznivo ovplyvňuje činnosť imunitného systému.

 

Záverečný tip

Pridajte k posilovačom imunity smiech a dobrú náladu! Máte tak veľkú šancu, že v z zdraví zvládnete i najkritickejšie obdobia v roku.

 

PharmDr. Paula Kubovičová

farmaceut

online Lekáreň Tri veže