Tri spôsoby ako predísť chorobe

Tri spôsoby ako predísť chorobe

Nedovoľte chorobe pokaziť vám začiatok nového roku. Prinášame tri spôsoby, ako tomu predísť Kýchanie, neustále smrkanie či náhle záchvaty kašľa vám môžu poriadne narušiť, alebo minimálne znepríjemniť začiatok roku. Nenechajte sa obrať o pohodu a nepríjemnostiam spojeným s chrípkou či prechladnutím sa radšej vyhnite

1. Posilňujte svoj imunitný systém

Najlepšie je, ak si s číhajúcimi nástrahami v podobe vírusov či baktérií bude vedieť vaše telo poradiť samo. Na to je však potrebné udržiavať imunitný systém v dobrej kondícii. A ako na to? Prinášame niekoľko rád:
- Skroťte stres
Je známe (dokázalo to viacero štúdií), že stres oslabuje imunitu. Akýkoľvek boj so stresom teda znamená aj boj proti vírusom. Skúste si preto počas náročného dňa spraviť niekoľko prestávok a napríklad sa poprechádzať. Ak na to v nabitom pracovnom harmonograme nemáte čas, vyskúšajte šafrán. Ten totiž prispieva k emocionálnej rovnováhe a pomáha podporovať relaxáciu. Extrakt z blizny šafránu je obsiahnutý napríklad v produkte Kalmlíder.
- Konečne sa vyspite
Aj keď toho máte v práci a doma veľa, zo spánku by ste nemali príliš ukrajovať. Dodržiavanie osemhodinového spánku každú noc vám totiž poskytuje dostatočný priestor na regeneráciu tela a posilňovanie imunity.

2. Bojujte s vírusmi

Aby ste sviatky (a nielen sviatky) prežili v pohode a zdraví, musíte sa vírusom vyhýbať čo najúčinnejšie. Dôležité je preto osvojenie si nasledujúcich zvykov:
- Umývajte si často ruky
Umývanie rúk je samozrejme dôležité najmä pred jedlom a po použití toalety. Rovnako by ste si však mali umyť ruky zakaždým, keď si do nich kýchnete alebo zakašlete. Správne umytie rúk by pritom malo trvať aspoň 15 sekúnd a okrem vody je potrebné použiť tiež mydlo.
- Čistota
V čistote by ste mali udržiavať nielen váš domov, ale aj pracovný stôl. Sú to práve miesta ako kancelária, kde sa vírusy šíria najčastejšie. Dobré je preto používať napríklad dezinfekčné utierky a očistiť nimi aj stôl, klávesnicu či myš.

3. Buďte pripravený

Napriek vášmu úsiliu sa môže stať, že v súčasnom období so zvýšeným výskytom chrípky a prechladnutia sa tomu vy, alebo niekto z vašej rodiny nevyhne. Majte preto pre každý prípad po ruke voľnopredajné liečivé prípravky, ktoré vám nepríjemné príznaky chrípky a prechladnutia utlmia. Nie je pritom vždy potrebné siahať po liekoch. Pomocnú ruky vám môže podať aj sama príroda, napríklad v podobe pávenky latnatej či muškátu. Obe tieto rastliny vám utlmia kašeľ a uľavia od ďalších sprievodných ťažkostí.

PharmDr. Paula Kubovičová

farmaceut

online Lekaren Tri veže


Produkty priradené k tejto novinke