Viete ako správne ošetriť malé poranenia?

Viete ako správne ošetriť malé poranenia?

Malé poranenia vznikajú takmer každý deň. Je dôležite rozlišovať ako k poraneniu došlo, a či je výsledkom rezná rana, odrenina alebo popálenina.

Pri každom poranení posúďte jeho závažnosť. V prípade, že si nie ste istí ako ho ošetriť bezodkladne vyhľadajte lekársku pomoc. Ako vybrané poranenia vznikajú, aký majú priebeh a ako ich ošetriť nájdete v článku.

Popáleniny

Vznikajú najčastejšie pri kontakte pokožky s horúcimi tekutinami, plochami a parou.

Po popálení takmer okamžite koža sčervená a do niekoľkých minút sa môžu objaviť na postihnutom mieste aj pľuzgiere.

Dávajte si pozor ak si popálite plochu kože, ktorá je väčšia ako dve dlane. V takom prípade môže nastať šok. Obozretný buďte najmä u detí. Pre dospelého človeka je nebezpečné ak popálenina presiahne plochu piatich dlaní.

Prvú pomoc podávajte tak, že okamžite začnite postihnuté miesto ochladzovať studenou vodou po dobu minimálne 20 minút. Ak má postihnutá osoba prívesky, prstene, retiazky resp. iné kokové predmety na tele odstráňte ich čo najskôr. Ak sa pri popálení odev "priškvaril" do rany určite ho nestrhávajte.

Ak prestane postihnuté miesto bolieť prekryjeme ho sterilným obväzom prípadne čistou látkou či mikroténovým sáčkom alebo potravinárskou fóliou. Následne vyhľadajte lekára.

Rezné rany

Vznikajú pri kontakte pokožky s ostrými predmetmi ako nože, nožnice, ostré hrany nábytku či rozbité sklo.

Sú typické silným krvácaním a  rana má ostré okraje.

Prvú pomoc podávate tak, že sa pokúšate čo najefektívnejšie zastaviť krvácanie tlakom v rane sterilným obväzom alebo čistou látkou. Ak je rana príliš veľká môžete tlaćiť okraje k sebe. Ak máte zranenú ruku alebo nohu je potrebné ranu držať nad úrovňou srdca. Ak je to potrebné na zastavenie krvácania môžete použiť aj dva obväzy aby bol tlak väčší. Nezabúdajte však kontrolovať prekrvenie zranenej končatiny a vedomie poraneného. V prípade, že sú rany väčšie je potrebné vyhľadať čo najskôr lekársku pomoc.

Odreniny, škrabance a tržné rany

Vznikajú pri páde, práci so strojmi a nástrojmi, kontakte so zvieratami.

Krvácanie nie je také výrazne ale tieto rany bývajú veľmi často infikované patogénmi. Okraj rany je nepravidelný a potrhaný.

Dôkladne si umyte ruky pred ošetrením. Ranu a jej okolie opláchnite čistou vodou, aby ste z nej vyplavili nečistoty. Okolie rany je vhodné ošetriť dezinfekčným prípravkom. Omytú a vydezinfikovanú ranu prekryte sterilný obväzom. Ako daľší krok pri ošetrení je vhodné očkovanie proti tetanu. 

Pamätajte aj na vlastnú bezpečnosť a ak máte tú možnosť použite sterilné rukavice pri ošetrení zraneného.

 

Autor:

PharmDr. Paula Kubovičová

 


Produkty priradené k tejto novinke