Máte problém so zaspávaním?

Spánok je charakterizovaný ako pravidelný čas odpočinku. Pozor nie je to však čas kedy organizmus nič nevykonáva. Naopak počas spánku je zvýšená miera syntézy buniek. Spánok je z veľkej časti riadený hormónmi ako napríklad aj melatonín.
Melatonín (nazývaný “nočný hormón”) je hormón, ktorý sa podieľa na kontrole cyklu ľudského spánku a bdenia.
Je vylučovaný epifýzou v mozgu v nočných hodinách. Sekrécia melatonínu je v dennom čase nízka; začína stúpať vo večerných hodinách, vrchol je medzi 02-04 hodinou ráno, pokles nastáva s príchodom rána.
Sekrécia sa líši v závislosti od rôznych vekových skupín.
Bábätká a malé deti majú vysoké hladiny melatonínu v noci, ale vylučovanie dosiahne stabilnú hladinu v dospievaní. U dospelých zostáva rytmus vylučovania melatonínu nezmenený, ale nočné koncentrácie naďalej klesajú a u starších ľudí už nie je žiadny rozdiel medzi nočnou a dennou koncentráciou melatonínu. Vylučovanie melatonínu sa však medzi jedincami vo všetkých vekových skupinách líši.
Melatonín prispieva k skráteniu času potrebného na zaspanie
Pripravuje telo jednotlivca na zaspanie. Hormón znižuje telesnú teplotu a bdelosť, čo vedie k typickej ospalosti pred zaspaním. Zistilo sa, že perorálny príjem melatonínu je účinný pri zmierňovaní spánku, ktorý nie je spôsobený žiadnou fyzickou alebo psychologickou príčinou. Aj u starších ľudí zmierňuje melatonín zaspávanie, najmä u ľudí, ktorých produkcia melatonínu je nízka.
Melatonín zmierňuje subjektívne pocity únavy po dlhej ceste lietadlom do iného časového pásma = “jet lag”
“Jet lag” príznaky vznikajú narušením vnútorných hodín tela pri lietaní cez najmenej štyri časové pásma. Typickými “jet lag” pocitmi sú únava, podráždenosť, nedostatok koncentrácie, ťažkosti so sústredením a slabá chuť do jedla. Lietanie na východ spôsobuje dlhší “jet lag” ako lietanie na západ. Príjem melatonínu počas niekoľkých dní po príchode na miesto určenia zmierňuje príznaky a vracia vnútorný rytmus tela do normálu.
Autor: Lekáreň Tri veže
zdroj: vitabalns.sk